TO LIMANI

Herkese merhaba

Evet artık nisanın ortalarına geldik, yaz yavaş yavaş gelmekte. Yaz herkes için farklı şeyler ifade edebilir ama benim en çok hoşuma giden tarafı küçük küçük kaçamak tadında yapmış olduğum Yunanistan ziyaretleri. Yaklaşık son 4 seneden beri yaz geldimi en ufak bir boşluğum olduğu zaman büyük bir keyifle gittiğim yer komşu.

İlk başta Selanikle başladı bu sevda ardından Halkidiki ile devam etti. Halkidiki’yi Thassos ve Alexsandrapolis takip etti. Baktımki bizden çok farklı değiller, yemeği, içmeyi eğlenmeyi seviyorlar ve bu işleri yaparkende çok da fazla para harcamıyorlar her sene daha da fazla keşfetmek istedim. Dedim ya mayıs olunca iki gün bile olsa adres belli. Sizlere zaman zaman gidipte beğendiğim bazı yerlerden bahsedeğim. Bunlardan ilki Thassos Limenaria da bulunan Niko Amcanın To Limani tavernası.

To Limani

Oldukça sıcak bir ortam var. İlk izlenim belliki bu tavernanın oldukça fazla müdavimi olduğu.Sanki çalışanından müşterisine herkes birbirini tanıyor. Bakıyorsunuz birkaç masa bizden. Önce Niko amca ile tanıştım. Tahminimden fazla türkçe kelime ile karşıladı kırk yıllık bir ahbap tadında. Ufak tefek mezeler eşliğinde sofra neşelenmeye başladı. Tabiki uzo ile beraber. Dedim ya en başında bize çok benziyorlar diye rakı sofrası adabı da hemen hemen aynı. Birkaç zeytinyağlı, cacık, patlıcan ve kabak kızartması sofranın ilk misafirleri. Ahtapot ızgara ve kalamar ızgara ada da herkes tarafından aynı tarz yapılıyor ama ben farklı bir lezzet arıyorum ve hatta ahtapotu çok seviyorsanız To Limani de mutlaka ve mutlaka ahtapot güveç yemenizi tavsiye ediyorum. Baktınız bu lezzetler sizi hala kesmedi gün içerisinde tutulmuş özellikle tekir tavayı da es geçmeyin derim. İşin bu tarafı göbeği büyütmekle ilgili bir de ortamın durumunu sizlere anlatmak istiyorum. Niko Amcanında sofrası da sizlerle beraber içiçe. Dikkat ettim küçük minik bardaklarda büyük bir ihtimal ev yapımı olan kırmızı şarap içiyor. Masanın ziyaretcisi hiç eksik olmuyor. Herkes ile sohbet ediyor, ayrı ayrı ilgileniyor. Hatta bu ziyaretçilerden biri gitarı ile beraber geldi. Boş durmadı Niko Amca bu dostuna buzukisi ile eşlik etti. Çoğu alışık olduğumuz şarkılara herkes ya masasında alkışlarla yada dans ederek eşlik ediyor. Kısacası her yönüyle güzel bir mekan To Limani…

Kalkmadan mutfak tarafındaki duvarda bulunan fotoğraflara mutlaka bakın derim. Özellikle temmuz ve ağustos aylarında ziyaret edeceksiniz mutlaka ve mutlaka rezervasyonsuz gitmeyin derim. Benden önce giderseniz Niko Amcaya selam söyleyin.

Tel: 2593052790