J.WALKER BLACK LABEL

Hikayenin aslı 1819 yılına dayanmakta. John babasını kaybettiğinde henüz 14 yaşındaydı. Bir çiftlik olan mirası satarak kendine 1820 de Ayrshire’da bir manav dükkanı açar. Satılan meyve ve sebzelerin yanında İngiltere’ye bağlı doğu ülkelerinden gelen çayları da kendi formülü ile karıştırıp satmaktaydı. Bu çay harmancılığı işi zamanla kendini viski harmancılığı işine bıraktı. Bu dönemde viski üretimi yasallaşmış ve çoğu İskoç viski işine girmişti. Ancak her viski tadı sürekli ve tutarlı değildi. John ilk başta belli markaları seçerek kendi belirlediği oranlarda malt viskileri birbirine karıştırmaya başladı. Ünü kısa zamanda yayılarak Walker’s Klimarnock Whisky adı ile markalaştı.

1857 de öldüğünde onun bu yürüyüşünü destekleyen oğulları Robert ve Alexander ‘da markaya  muhteşem değerler kattılar. İlk işleri kalitelerini perçinleyecek ve onları daha popüler hale getirecek Cardhu damıtım evini satın almak oldu. Artık sadece malt viskileri birbirleriyle değil 1830’ lardan sonra üretilen tahıl (grain) viskilerini de malt viskiler ile harmanlamaya başladılar. Aslında J.Walker Black Label’ın doğuşu da bu zamana denk gelir.

J.Walker Black Label ilk olarak 1865 yılında üretilmiş. Ailenin malt ve grain viskilerini belli sayı ve oranda karıştırdıkları ilk harman viskisi. İlk üretildiğinde “Walker’s Old Highland” olarak piyasaya çıktı. Bu ismi 1905 yılına kadar kullandılar. Aile daha sonra 1908 yılına kadar bu ismi “Extra Special Old Highland” olarak değiştirdi. Bugünkü adını ise 1909 senesinden sonra aldı.

Label_1[1]582278a80b3d11e3918122000a9f0a12_7[1]

   Harmanında en genci 12 yıl olan 40 çeşit malt ve grain viski vardır. Ana maltı Cardhu maltı. Bir Speyside maltı olan Cardhu’dan Black Label’a meyvemsilik gelmekte. Walker ailesinin imzası olan isli yapıyı  ise Islay bölgesi maltları olan Lagavulin, Caol Ila ve Talisker’a borçlu.

   Burunda; kuru incir, kuru erik gibi meyveler, bal, vanilya, kavrulmuş badem, tarçın ve tabiki de is hakim. Karmaşık ama yumuşak bir yapıda.

Damakta; is ile beraber badem, tarçın ve kuru meyveler oldukça hakim. Yaşlı viskilerin katmış olduğu katkıyla yağlı bir geçişi var.

Bitişi; burada Islay bölgesi maltlarının hakimiyetini daha fazla hissetmekteyiz, isli, biraz tuzlu, hafif meyvemsi ancak uzun bir bitişi var. Yağlı geçişin ardındaki göğüsteki ısınma yaklaşık 5-6 saniye sonra damağa lezzetli notlar göndermekte.

İçerken yanında isli balıklar ki somon ilk tercih, kavrulmuş badem ve özellikle kuru erik ve kuru incir tüketilebilir.