J.WALKER BLUE LABEL

Viski seven dostlarımla yaptığım sohbetlerde tadımda olsun yada olmasın adı en çok geçen en çok merak edilen viskilerden bir tanesi olan J.Walker Blue Label’dan sizlere bahsetmek istiyorum.

İskoçya’nın en nadir ve en sıradışı viskilerinin karışımından elde edilen bu nefis karışım çoğu viski oteritesi tarafından rakipsiz bir şahaser olarak kabul ediliyor. Karışım günümüzde 16 adet viskiden oluşuyor ve bu karışımın içerisindeki malt viski oranı minimum %75. Ana maltı uzun yıllardan beri üretim yapmayan Port Ellen’a ait. Bu essiz kaliteye, karaktere ve tada etki eden fıçıya ise on binde bir rastlanıyor.

Zencefil, kumkat (turunçgillerden bir meyve), sandal ağacı, bitter çikolata burunda ve damakta önde olan aromalar. Ayrıca damakta fındık, bal, vişne/kiraz ve portakalı da notları hakim. Hiç bitmeyecekmiş gibi uzun süren, kalıcı, yumuşak ve mükemmel dengedeki isli bitişten önce biber ve kurutulmuş meyve eşliğinde balın tadı ortaya çıkıyor.

Hemen akıllara şu soru da gelecek. Bu eşsiz ve sıradışı karışımı nasıl tüketeceğiz. Tabiki herkesin bir viski içim tarzı vardır ancak sek olarak tadımı ve yanında buzlu su en ideali diyebilirim. Ayrıca yanında kuru erik ve kuru incir gibi zengin meyveleri de tüketebilirsiniz.