LOWLAND

İskoçya’nın güneyinde, İngiltere’nin kuzeyinde Edinburgh ve Glasgow’u da kapsayan Dundee ve Greenock yaylaları arasındaki bölgedir.

lowlands[1]

Ilıman iklimi ve düz arazisi, bu bölge viskilerinin tadının daha tahılsı, otsu, meyvemsi ve çiçek balı aromalı olarak anılmasını sağlar. İklimin ve coğrafi şartların dışında büyük bakır imbiklerin kullanımı da bu bölge viskilerinin içimlerini rahatlaştırmaktadır. Hatta bu bölgede Auchentoshan gibi üreticiler viskileri 3 kere damıtmaktadırlar. 3 kere damıtım yine bu bölge viskilerine daha ince bir gövde kazandırmaktadır. Lowland maltları; is yapısı en düşük olan malt viskilerdir. Bence malt viskiye başlayacaklar için ideal bir çıkış noktasıdır.

Lowland bölgesinde 13 damıtım evi bulunmaktadır. Bunlar :

1-) Ailsa Bay

2-) Annandale

3-) Auchentoshan

4-) Bladnoch

5-) Cameronbridge

6-) Daftmill

7-) Eden Mill

😎 Girwan

9-) Glenkinchie

10-) Kingbarns

11-) North British

12-) Starlaw

13-) Strathclyde

Size Lowland bölgesine ait ülkemizde gerek marketlerde gerekse Duty Free Shoplarda kolayca bulabileceğimiz Glenkichie’den bahsetmek istiyorum.

glenkinchie-distillery[1]

Doğu Lothian tarımsal kırsalında yer alan Glenkinchie damıtım evinde üretilen malt viskiler, yakınlığından dolayı Edinburgh maltı olarak da anılırlar. Üretime 1837 yılında başlayan eski damıtım evlerinden biridir. 1853 senesinde üretime ara veren damıtım evi 1890 senesinde Edinburgh’dan gelen bira, şarap ve harmancılardan oluşan tüccarların kurmuş olduğu konsorsuyum ile beraber tekrar üretime geçer. 1914 yılında Lowland bölgesinde üretim yapan 5 damıtım evinden biridir. Birinci dünya savaşı sırasında arpa için uygulanan tasarruf gereği 1917 ile 1919 tarihleri arasında üretimine tekrar ara vermiştir. 1968’de maltlama işleminin uygulandığı katı kapatan Glenkinchie damıtım evini, günümüzde yılda 25000 kişiden fazla kişi ziyaret etmektedir.

Bugün  Glenkinchie damıtım evinde 2 adet malt viski üretilmektedir. Bunlar:

  • Glenkinchie 12 Years Old
  • Glenkinchie Distillers Edition

6934-239[1]

Glenkinchie 12 Years Old

LQ034[1]

Mat altın renginde, burunda arpa gibi tahılımsı, özellikle limon olmak üzere turunçgillerden oluşan meyvemsi , ve çimen notları bırakan floral bir yapıdadır. Damakta özellikle yavaş damıtma sonucu ortaya çıkan ince bir yapı veözellikle yaz meyvelerinin ön planda olduğu aromalar net bir şekilde anlaşılır. İnce gövdeli ve orta uzunlukta olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Glenkinchie Distillers Edition

image[1]

Burunda 12 yıllık versiyonuna göre daha fazla vanilya, yeni kesilmiş çiçek ve saman ve arpa notlarını hissetmek mümkündür. Damakta daha floral aromalar ve çiçek balı çok net şekilde hissedilir. Bitişi hafif tatlımsı ve yine orta gövdededir.

Her iki Glenkichie için de narin, ince yapılı ve orta uzunlukta tabirlerini kullanabilmek mümkündür. Glenkinchie’leri aperatif içki olarak özellikle sushi yada sashimi ile ve aroması hafif peynirler ile tüketebilirsiniz.

Ayrıca çokça tercih edilen lüks harman viskilerin önemli markalarından Dimple 15 Years Old ve Dimple Golden Selection’ın ana maltıda Glenkinchie maltıdır.

Son olarak, bir gün yolunuz Edinburgh’a düşerse bu eski damıtım evini ziyeret etmeniz için size bir kaç bilgi vermek isterim. Damıtım evinin yeri Edinburgh merkeze 25 km uzaklıktadır ki normal şartlarda yarım saat gibi bir sürede ulaşabilmeniz mümkündür. Ocak ve Şubat aylarında ziyaretler 10:00  16:00 arası, Mart ve Ekim ayları arasında ise 10:00  17:00 saatleri arasında gerçekleşiyor. Festival zamanlarında özel randevu almanız gerektiğini unutmayın. Girişler Mayıs 2016 itibariyle yetişkinler için 20 , (8-17) yaş arası için 15, 60 yaş üzeri için ise 18 sterlindir. Yine de gitmeye karar verdiyseniz öncesinde kontrol etmenizde fayda var.

İletişim için +44 1875 342 012 telefonu kullanabilir yada glenkinchie.distillery@diageo.com adresine mail atabilirsiniz.