WHITLEY NEILL

Uzun zamandan beri hep aklımda viskiden farklı birşeyler de yazmak vardı, kısmet bugüneymiş. İçki kültürü artmaya başladıkça, tüketiciler farklı ve daha değişik lezzet arayışına girdikçe bizlerde yeni ürünler ile tanışıyoruz. Bu konuda Duty Free tüketici ile sektör arasında harika bir köprü kurmakta. Bugün sizlerle ATÜ Duty Free’ye yakın zaman içerisinde gelen bir cinden Whitley Neill‘den bahsemek istiyorum,

Thomas Greenall’ın soyundan gelen Johnny Neill’in Afrika’nın canlılığı ve esrarengizliğinden esinlenerek yarattığı Whitley Neill 8 kuşak uzmanlığın eseri. Küçük bakır imbiklerde yavaş yavaş damıtılan bu cin Afrika’ya özel ve nadir bulunan botaniklere sahip. Ödül canavarı Whitley Neill tam 9 tane botaniği bünyesinde bulunduruyor. Bu botaniklere ve kattığı değerlere bakacak olursak :

Kişniş Tohumu : Rusya’dan getirilen bu tohum cine narenciye aromaları ve baharatsılık katar.

Altın Çilek : Afrika’nın tropik bölgelerinde yetişen bu çilek hafif bir renk, buruk bir yapı ve narenciye aroması kazandırır.

Baobab Meyvesi : Güney Afrika’da yetişen ve yaşam ağacı olarak anılan bu meyvenin ağacı bünyesinde 120.000 litre su depolayabilir. Normal bir narenciyeden 6 kat daha fazla C vitaminine sahip bu meyve Cin’e greyfurtu çağırıştıran ekstra bir bir aroma katar.

Tatlı Limon : İspanya’ nın Endülüs bölgesinin limon kabukları cinde bulunan kişniş aromalarıyla narenciye aromaları arasında dengeyi sağlar.

Tatlı Portakal : Bu da aynı tatlı limonda olduğu gibi Endülüs bölgesinden elde edilir ve yine denge konusunda etkilidir.

Melekotu Kökü : Melekotu kökü Fransa’da bulunur ve aromanın önemli parçasıdır. Diğer botanik maddeleri tamamlar, bağlar ve Whitley Neill’in damaktaki kendine özgü pürüzsüz yapıyı ve kuru bitişini sağlar.

Cassia Bitkisi Kabuğu : Tarçın ailesinden gelen bir bitkinin kabuğu Çin’de hasat edilir. Cine ektra bir yumuşaklık, içildikten sonr ise ısınma hissini kazandırır.

Floransa İris’i : Menekşegillerden olan bu bitkinin kökü Floransa’dan temin edilir. Narenciyenin ve baharatlılığın dengesini kurar, içimde tatlılık hissi yaratır.

Ardıç Ağacı Meyvesi : Makedonya’nın dağlarından toplanan ardıç meyveleri yağlı yapısıyla cine baskın bir lezzet verir. Whitley Neill e kendine has bir tanenli bir tatlılık verir.