GREYFRIARS BOBBY PUB

Konumuyla, zengin içki menüsüyle ama bence adına ilham veren hikayesiyle öne çıkmış bir pub’tan bahsetmek istiyorum size ama önce yaşanmış, hüzünlü ve ilginç hikaye…

Babası gibi çiftçi olan Gray, iklim şartlarının kötüleşmesi ve işlerinin bozulması sebebiyle Edinburgh’a yerleşmek zorunda kalıyor. Burada polis teşkilatına katılan Gray’e koruma köpeği olarak Skye Terrier cinsi Bobby veriliyor. 4 Mayıs 1855 doğumlu Bobby ile Gray sevgi bağı ile herkesin dikkatini çekiyor. Her sabah beraber uyanıyor, beraber işe gidiyor beraber yemek yiyip beraber uyuyorlar. Herşey mükemmel iken işin rengi bir anda değişiyor. Bobby iki yaşındayken Kasım 1957’de Gray tüberkloza  yakalanıyor ve durumu günden güne kötüleşiyor. İşe bile gidemeyen Gray’in  ayak uçunda bir an olsun bile ayrılmayan Bobby, sahibini şubat 1958 yılında kaybediyor. Sevgisini bir gün bile eksiltmeyen Bobby sahibinin Greyfriars Kirkyard’da bulunan mezarı başından ayrılmıyor. Defalarca yeri değiştirilen , başkasına sahiplendirilen Bobby bu sevdasından vazgeçmiyor ve ne pahasına olursa olsun mezarda sahibiyle beraber yatmaya onu korumaya devam ediyor. Bu görevini 14 yıl boyunca eksiksiz yerine getiren bu eşsiz kahraman 14 Ocak 1872’de ölüyor ve sonsuza dek sahibine kavuşuyor. Edinburgh halkının isteği üzerine Gray’in mezarının çok yakınına gömülüyor. Adına William Bordie isimli heykel traş tarafından 1873 senesinde yapılan bir heykel ile yaşatılıyor. Bugün Greyfriars Pub ‘ın tam karşısında ve  1975 yılında kurutulan bir çeşme üzerinde yer alan anısını görmek mümkün. Bu muhteşem sevgi hikayesinden etkilenmemek gerçekten mümkün değil.

   Bu hikayeyi dinleyip öğrendikten gelelim Pub’a… Edinburgh’ın merkezinde yer Candlemaker Row caddesinde ve cadde ile aynı adı yaşıyan ve 1722 de inşa edilen Candlemaker Hall’un yanında yer alıyor. “Greyfriars Bobby Pub” Old City’nin her yerinden ulaşmak çok kolay. Georgian tarsi yapının alt katında yer alıyor. İçeri giriyoruz… Aşırı büyük bir mekan değil ancak ortam harika. İçki menüsü tatminkar. Sadece viski değil, lokal fıçı aleler, cin, rom çeşitlerini de menüde bulmanız mümkün. Viskiyi lezzet ve karakterine göre listelemişler. Böylece hiç tatmadığınız bir viskinin bile önceden sizin damak lezzetinize uygun olup olmadığı hakkında bilgi sahibi oluyorsunuz. Arzu ederseniz özellikle burgerleri ile ön plana çıkmış bir menüden lezzetlerden tadmanız da mümkün. Biz tok olduğumuz için yemek menüsünü eledik. Herkes kendine göre bir viski seçti. Seçtiklerimiz her ne kadar farklıysa da kadehlerimizi ilk olarak Bobby’nin sevgi ve sadakatine kaldırdık.