YAMAZAKI DISTILLER’S RESERVE

İlk olarak 2014 ilkbaharında Suntory Damıtımevinde üretilmiş olan Yamazaki Distiller’s Reserve İskoç Maltları gibi 2 kere damıtılmıştır. En önemli özelliklerinden biri olgunlaştırma süreciyle ilgilidir. Bu süreçte kullanılan meşe fıçıların önemli bir kısmı içerisinde daha evvel Bordeaux şarabı bulunan meşe fıçılar ve yine İspanyolların tatlı şarabı olan Sherry fıçılarıdır ki bu meşelerden gelen inanılmaz meyvemsilik özellikle de küçük kırmızı orman meyveleri hemen dikkatinizi çeker. Ayrıca tahılımsı ve meşemsi notları destekleyen Japon meşe fıçısı olarak da bilinen Mizunara fıçıları da olgunlaşma süresinde önemli bir yer tutar. %43 Alkol derecesine sahip bu ekspresyonun tadım notlarına bakacak olursak :

Burun : Neredeyse her Yamazaki ekspresyonunda hissettiğimiz çilek kokusu burada da hakim. Meyvemsiliğin yanında Mizunara fıçılarından gelen çiçeksi ve parfümsü notlar meşemsi ve hindistan cevizi aromalarıyla harmanlanıyor.

Damak : Özellikle ahududu gibi kırmızı orman meyveleriyle damağı çok canlı. Şeftali, hafif meşe ve az baharat da hissedilen aromalar.

Bitiş : Özellikle tarçının ağırlıkta olduğu baharatsı yapı vanilya gibi tatlımsı notlarla sona eriyor. Güçlü ve orta uzun diyebileceğimiz viskilerden bir tanesi.