TALISKER NEIST POINT

Skye adasının tek üreticisi Talisker damıtımevi Cuillin tepelerinin görkemli gölgesinde, Carbost köyü yakınlarında bulunuyor. Son dönemlerde bu damıtımevine ait bir çok ekpresyon tatmaya başladık. En sonuncusu ise adanın en batı ucuna itafen yaratılmış. ̋Neist Point ̏. Bundan dolayı kutusu üzerinde buraya ait olan deniz fenerinin fotoğrafı kullanılmış. Sadece Duty Free ve Travel Retail sektörü için üretilmiş bu son ekpresyon değişik yıllara ait ve özenle seçilmiş ikinci el Amerikan meşe fıçılarda olgunlaştırılmış örneklerin karışımıyla elde edilmiş. Bu yüzden üzerinde yaş ibaresi bulunmuyor. %45.8 derece alkole sahip olan Neist Point 70 cl olarak bizlerle. Tadım notlarına bakacak olursak:
Burunda : Tahılımsı yapıya karamel gibi bir tatlımsılık, bölgenin olmazsa olmazı is eşlik ediyor. İlk burundan sonra sütlü çikolata, karamel ve şekerleme gibi tatlı notlar daha hakim.
Damakta : Meyveli, hatta karamelize meyveli, baharatlı ilginç bir karakterde. Meyve olarak elma, armut ve şekerli portakal kabuğundan, baharat için ise biberimsilikten bahsedebilmek mümkün.
Bitişi : Tatlı meyvemsilik yerini daha baharatlı, daha toprağımsı ve isli yapıya devrediyor. Orta gövdeli ve orta uzunlukta.