J.WALKER RED LABEL

İş hayatına yeni başladığım 1990 yılların başında belkide en çok sattığım viskiden J.Walker Red Label’den bahsetmek istiyorum sizlere. Viski kültürünün bize uzak olduğu yada daha yeni yeni yeşermeye başladığı yıllarda ve viski adına tercih edilen neredeyse tek ürün, tek viski. Gerçek ismini söylemekte zorlananlar kendilerince isimler koymuşlardı bu yaşlı efsanaye. Ne isimleri vardı, “Yürüyen Adam”, “Bastonlu Adam”, “Kırmızılı”, “Kare Viski”, “John” belkide sayabileceğim onlarcası. O yıllarda özellikle gurbetçilerimiz sayesinde hem fazlaca tüketildi hem de onların geldikleri yaz tatillerinde fazlaca hediye olarak dağıtılması sayesinde tanındı ve viski denilince akla gelen ilk marka oldu.

İlk olarak 1906 yılında J.Walker Black Label’dan sonra üretilmeye başlanmış, 1906 ve 1908 yılları arasında “Special Old Highland” olarak satılmış. Red Label olarak anılması 1909 yılından sonra günümüze kadar ulaşıyor.

Kendi sınıfında dünyanın en fazla satan harman viskilerinden biri olan Red Label %40 alkole sahip. Harmanında en genci 4 yaşında olan 36 değişik malt ve grain viski bulunmakta. Görünüşü amber renginde, burunda tereyağı, kavrulmuş fındık ve şekerlemeler en dikkat çekenler. Damakta orta gövdeli ama derin, kuru meyveler, baharat ve çok kuvvetli olmayan is hakim. Bitişinde turba etkileriyle beraber, minarelsi notlar, ıslak taş, içi ısıtan yapıda baharatsılık, özellikle karabiber dengeli bir şekilde oldukça etkili.

J.Walker Red Label’ı her genç viskide olduğu gibi bol buz ile tüketilebilir. Ufak bir hatırlatma 1950’lerde dönemin popüler liderlerinden W.Churcill Red Label’ı sürekli soda ile tüketmiş.

Afiyet olsun…